Tektaşınız için Farklı Elmas Kesimleri

Bu yazıma başlarken elmas ve pırlantanın aynı element olduğunu söylemek istiyorum. Bu konuyla ilgili bilgi almak için önce “Elmas=Pırlanta” yazımı okuyabilirsiniz. Pırlanta, bir kesim şeklidir. Fantezi kesimler de aşağıda gördüğünüz, pırlanta (yuvarlak) dışındaki bütün diğer kesimleri ifade eder.

1919’da keşfedilen 57 yüzeye sahip pırlanta kesimi, her ne kadar bütün diğer kesimlere olan ilgiyi azaltmış olsa da, fantezi kesim taşlar, klasiğin biraz dışına çıkarak farklılık yaratmak isteyenlerin ilk tercihi. Sevginizin sembolü olarak taşıyacağınız yüzük, aynı zamanda tarzınızı da yansıtabilir. Peki, hangi kesim size daha uygun?

Kıyafet seçiminiz gibi seçtiğiniz pırlanta da sizin tarzını yansıtır.Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Romantik mi, yoksa makulen mi? Bohem bir tarzınız mı var, yoksa her ortamda klasik ve şık biri olarak mı görülmek istersiniz? Bir pırlanta uzmanı olarak, kendi gözlemlerimi paylaşacağım. Fakat siz siz olun en son kararları –kalbinizden geçiyorsa- hep kendiniz alın.

Zümrüt/ Baget Kesim- (BaguetteCut): Yuvarlak kesimden sonra en çok tercih edilen kesimdir. Uzun hatları ve geniş taç kısmı (üst yüzeyi) sayesinde ışık ince yansımalar şeklinde dağılır.

Zerafeti tam anlamıyla temsil eden bu kesimin bence maskulen bir yönü de var. Tarihte yapılmış en güzel mücevherlere baktığımızda, baget kesimin tamamlayıcı olarak yüzük kollarında veya yan taş olarak kullanıldığını görüyoruz. Günümüzde ise popülerliği artan bu kesim birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Cushion- Yastık/ Minder Kesim: Türkçe’ye çevrilirken ne güzel benzetmeler yapılmış. Yuvarlak ile kare kesim arasında kalmış görüntüsü veren bu kenarları yumuşak geçişli kesime vintage ürünlerin üzerinde sıkça rastlıyorum. Bir yüzyılı aşkın süredir severek kullanılan bu elmas kesimi, bana hep romantik gelmiştir. Eğer sizde Shakespeare’in Romeo ve Juliet’ini defalarca okuyup, sonunu bilmenize rağmenTitanik filminde hala duygusallaşıyorsanız, belki de elmas kesiminizi çoktan seçtiniz. Bu kesimin farklı kesim oranları olabilir:

Oval Kesim – Markiz Kesim – Damla Kesim: Yumuşak hatlı, vintage tadında ve romantik. Bohem tarzı bir yüzük hayal ediyorsanız, damla-markiz veya oval kesim bir pırlanta ile rose altın kullanarak, zarif bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Kalp Kesim: Küçüklüğümden beri her gördüğümde bende hayranlık uyandıran bu kesim, tarzınızı belirgin bir şekilde ortaya koymak istiyorsanız, en iyi seçeneklerinizden biri. Özellikle güzel bir simetriğesahipse, yüzüğünüzü klasik modellerden çok daha göz alıcı bir mücevhere dönüştürebilir.

Tercih eden ünlülere baktığımızda da tarzları ile fark yaratan kişileri görüyoruz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping