Elmasın Farklı Kesimleri: Gül Kesim ve Pırlanta

Yüksek sıcaklık ve basınç altında, saf karbon (C) atomlarından oluşan elmas, şuan dünyada bilinen en sert elementtir ve mücevher amaçlı kullanılmak üzere farklı şekilde kesilebilir. Halk arasında, eski tarz Osmanlı ürünlerde sıkça gördüğümüz “gül kesim” elmas olarak bilinirken, tektaşlarda kullanılan modern kesim pırlanta olarak adlandırılmaktadır. Aynı elementin farklı kesimleri olan elmas ve pırlantayı sizin için biraz inceledik.

Birinci Görsel: Rose rengi 8 ayar altın ile eski Osmanlı tarzı ürünlere benzetilerek yapılan ürünlerde, Gül kesim elmas kullanılır. Bu kesimi yuvarlak kesimden ayıran en büyük özellik, ışığı yansıtması için yuvarlak kesimdeki gibi konik bir alt kısmı olmamasıdır. Düz ve ince bu kesimin ışığı daha iyi yansıtabilmesi için, “foya” ustaları taş yuvasına, her kenardan gelecek ışığı yansıtacak açıda aliminyum renkli bir kenar yapar.

Peki neden Rose Kesim tercih ediliyor?

Ağırlık (ct) olarak daha hafif, boy olarak daha büyük görülmesi en önemli tercih nedeni. Aynı zamanda, yüzyılı aşkın süredir yaşadığımız kültürün bir parçası haline gelmiş bir mücevher stili olduğu için daha ağır ve asil bir tarza sahiptir.Dezavantajları Nelerdir?
Taş yuvasına yapılan foya zaman içinde su ve nem gibi dış faktörler nedeniyle deforme olabilir. Taşınız ince bir kesime sahip olduğu için darbe aldığında, sert olmasına rağmen daha kolay hasar görür.
İkinci Görsel: Evlilik tekliflerinin vazgeçilmez klasiği tektaş yüzüktür. Bu yüzüğün üzerindeki değerli taş yuvarlak kesim elmas, yani Pırlanta’dır. 1919’da MarcelTolkowsky tarafından ilk defa kullanılmaya başlanan bu kesim, 57 yüzeye sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucu günümüzde ışığı en ideal yansıtan kesim pırlantadır.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping